PoradyRodzina

Jak zachować dobre relacje z dziećmi?

Jak zachować dobre relacje z dziećmi?

Dzięki dobrym relacjom w rodzinie czujemy się potrzebni, kochani i wiemy, że nasze zdanie liczy się dla innych. Dobre relacje z partnerem i dziećmi nie pojawiają się znikąd. Trzeba się o nie troszczyć i dbać. Budować dzień po dniu. Jest to praca na pełen etat. Jak zachować dobre relacje z dziećmi?

Uważne słuchanie

Nie tylko dorośli chcą być wysłuchani. Dziecko, które próbuje nam coś przekazać również liczy na naszą uwagę.

Trzeba pamiętać, że racjonalny mózg małego dziecka nadal nie jest w pełni ukształtowany. Ciągle się rozwija. Tak samo jest z umiejętnością mowy oraz wyrażania swoich myśli, a przede wszystkim uczyć.

Chcąc zachować dobre relacje z rodziną trzeba o tym pamiętać i z uwagą słuchać co dziecko ma nam do przekazania. Ważna jest również świadomość, że to o czym mówi dziecko jest dla niego niezmiernie ważne. Nie ma znaczenia, że my, dorośli wiemy, że problem naszego malucha można szybko rozwiązać. Nasze dziecko tego nie wie. I dziś jest to dla niego największy problem na świecie.

Powiedz „przepraszam”

Dobre relacje z rodziną trudno budować. Czasami nawet najbardziej cierpliwym rodzicom zdarza się burknąć na dziecko czy krzyknąć, gdy jesteśmy zestresowani, zmęczeni czy spieszymy się do pracy.

Ważne jest, by rodzic umiał przyznać się do swojego błędu. Dziecko musi wiedzieć, że rodzic nie jest ideałem, ale ma odwagę przeprosić, gdy powinien. Daje to dziecku świadomość, że rodzice umieją się przyznać do błędów oraz, że je popełniają tak jak wszyscy inni na świecie.

Dzięki takiej postawie dziecko będzie wiedziało, że może popełniać błędy. Ważne, by się do nich przyznało i naprawiło jego skutki

Róbcie coś razem

Zastanawiając się jak zachować dobre relacje z dziećmi trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest wspólne spędzanie czasu. Nie ważne co rozbicie. Ważne, że robicie to razem.

Warto pamiętać, że każde z rodziców powinno mieć swój obszar zainteresowań, który realizuje razem z dzieckiem. Tata lubi grać w piłkę, jeździć na nartach czy układać puzzle? Warto, by robił to z dzieckiem. Mama jest kinomanką i lubi jeździć na łyżwach? Niech robi to z dzieckiem.

Dzięki temu każde z rodziców będzie miało swój czas, który będzie spędzało wyłącznie z dzieckiem. Warto również zadbać o czas, który cała rodzina spędza razem. Wyjście na basen, do kina czy na rower to idealny sposób na bycie razem.

Utrzymując dobre relacje z dzieckiem, gdy jest małe to szansa na to, że w trudnym okresie dorastania nasz nastolatek nadal będzie chciał spędzać czas z rodzicami, a może nawet zwierzyć się ze swoich problemów.

Udostępnij