LifestylePorady

Jak radzić sobie ze stresem? Objawy i przyczyny stresu

Jak radzić sobie ze stresem? Objawy i przyczyny stresu

Stres to jeden z największych wrogów ludzkiego organizmu – ciągły, niekontrolowany stres może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i fizycznych oraz stać się główną przyczyną wielu niebezpiecznych schorzeń.

Najczęstsze przyczyny stresu

Sytuacja stresowa to bardzo ciężki moment, w którym organizm mobilizuje sporą część mechanizmów obronnych. W stresującej, niespodziewanej sytuacji w mózgu dochodzi do wzmożonej produkcji neuroprzekaźników odpowiedzialnych za transport sygnałów międzykomórkowych. Podczas wzmożonego stresu gwałtownie wzrasta między innym produkcja adrenaliny, kortyzolu czy dopaminy.

Warto zaznaczyć, że na pojawienie się stresu mogą mieć wpływ zarówno wydarzenia negatywne, jak i pozytywne – większą rolę odgrywa w tym wypadku samo natężenie przeżywanych emocji, które może doprowadzić organizm do skrajnych i niezwykle niebezpiecznych stanów.

Wśród najczęstszych przyczyn dużego i długotrwałego stresu można wyróżnić między innymi nieprzyjemne sytuacje związane z utratą pracy, problemami w szkole czy brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Silny stres bardzo często jest także wynikiem śmierci bliskiej osoby czy rozstania. Stres może pojawić się także na skutek wydarzeń o charakterze pozytywnym takich jak długo wyczekiwane spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi.

Najpopularniejsze objawy długotrwałego stresu

Długotrwały i silny stres może prowadzić do stanów zagrożenia życia i zdrowia, bardzo często towarzyszy mu także szereg niepokojących symptomów. Do fizycznych objawów stresu można zaliczyć między innymi napięcie mięśniowe, obejmujące głównie okolice szczęki, szyi i twarzy. Wśród niepokojących objawów stresu można znaleźć także ciągłe wyczerpanie, a także różnego rodzaju dolegliwości bólowe.

Chronicznemu, nieleczonemu stresowi mogą towarzyszyć także poczucie irytacji i rozdrażnienia, niestabilność emocjonalna czy trudności z koncentracją. Silny stres w skrajnych przypadkach może prowadzić również do przygnębienia i depresji.

Jak radzić sobie ze stresem?

Nauka odpowiednich zachowań pomoże w zminimalizowaniu negatywnych skutków stresu. Niezwykle pomocnymi mogą okazać się w tym wypadku różnego rodzaju techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia oddechowe, które pozwolą przywrócić równowagę organizmu. Osoby zastanawiające się nad tym, jak radzić sobie ze stresem powinny spróbować między innymi medytacji i jogi.

W zniwelowaniu negatywnych skutków stresu może pomóc także regularne uprawianie sportu oraz wyeliminowanie złych nawyków – czynniki takie jak alkohol czy papierosy mogą potęgować uczucie lęku i niepewności, co może doprowadzić do bardzo poważnych problemów.

Niezwykle pomocnym w walce ze stresem może okazać się także długi sen oraz bardziej efektywne zarządzanie czasem wolnym. Osoba zestresowana musi pamiętać o wygospodarowaniu kilku chwil na codzienny relaks i odpoczynek.

Dowiedz się więcej o stresie: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/ktory-magnez-zdaje-egzamin-w-stresie,1605006610.html .

Udostępnij