Porady

Czym na co dzień zajmuje się psychiatra i z jakimi problemami warto się do niego zgłosić?

Czym na co dzień zajmuje się psychiatra i z jakimi problemami warto się do niego zgłosić?

Psychiatra to osoba z wykształceniem medycznym, która ukończyła studia na kierunku lekarskim, a następnie 5-letnią specjalizację z zakresu psychiatrii. Posiada więc odpowiednie przygotowanie medyczne, które w sposób kompleksowy pozwala podchodzić do pacjentów. Czym zajmuje się psychiatra i kiedy warto szukać u niego pomocy?

Jakie choroby diagnozuje i leczy psychiatra?

Psychiatrzy bardzo często porównywani są do psychologów, jednak warto mieć świadomość, że mają oni różne kompetencje. Psycholog nie posiada wykształcenia medycznego i zajmuje się głównie diagnozowaniem oraz leczeniem „codziennych”problemów, takich jak przygnębienie, kłopoty w relacjach międzyludzkich czy kłopoty w pacy. Tymczasem psychiatra diagnozuje i leczy różnego typu choroby psychiczne, wśród których można wymienić:

  • schizofrenię,
  • depresję,
  • manie,
  • zaburzenia lękowe,
  • fobie.

Psychiatrzy specjalizują się także w leczeniu uzależnień.

Kiedy warto zgłosić się do psychiatry?

Dobry psychiatra może pracować w szpitalu bądź w klinice, przyjmującej pacjentów w trybie dziennym. Pomocy u specjalisty warto szukać, jeśli:

  • nie umiemy poradzić sobie z nadmiernym stresem czy zdenerwowaniem,
  • dostrzegamy rzeczy i głosy, których nie dostrzegają inni,
  • towarzyszy nam uczucie ciągłego niepokoju,
  • zauważyliśmy gwałtowne zmiany w swoim zachowaniu czy podejściu do życia,
  • zmianie uległy nasze relacje z rodziną, kolegami z pracy czy przyjaciółmi,
  • w naszej rodzinie występowały przypadki chorób psychicznych, a my zauważamy u siebie pierwsze ich objawy.

Pierwsze spotkanie z psychiatrą polega na zebraniu wywiadu medycznego- specjalista zadaje pytania, które pozwolą mu postawić trafną diagnozę. W przypadku osób niesamodzielnych wywiad przeprowadzany jest z członkiem rodziny pacjenta, bądź przedstawicielem ustawowym. Psychiatra może zadecydować o wdrożeniu specjalistycznego leczenie, opartego na terapii oraz farmakoterapii. Jako lekarz ma on prawo przepisać różnego typu leki, dostępne wyłącznie na receptę.

Gdzie szukać pomocy psychiatry?

Psychiatrzy przyjmują pacjentów w ramach wizyt finansowanych przez NFZ bądź prywatnych. Warto udać się dobrego specjalisty, który zapewni pacjentowi nie tylko niezbędną pomoc, ale również odpowiednie warunki leczenia. Dobrym wyborem będzie centrum Harmonia LUX MED, świadczące usługi medyczne na najwyższym poziomie. Pacjenci mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanych i doświadczonych psychiatrów, którzy zajmą się nie tylko diagnozowaniem, ale również leczeniem choroby. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać.

Udostępnij