Porady

Czy wodniak jądra to groźne schorzenie?

Czy wodniak jądra to groźne schorzenie?

Wodniak jądra to nagromadzenie się płynu w niezarośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej lub między osłonkami własnymi jądra. Wodniak jądra u niemowlaka ma najczęściej charakter wrodzony, nie wymaga leczenia i samoistnie się wchłania. U dorosłych mężczyzn jest on najczęściej następstwem innych chorób jąder i jest leczony operacyjnie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie objawy daje wodniak jądra u noworodka i dorosłego mężczyzny,
  • w jaki sposób diagnozuje się wodniaka jądra,
  • jakie są metody leczenia wodniaka jądra.

Wodniak jądra to nagromadzenie płynu w niezarośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej lub między osłonkami własnymi jądra. Szacuje się, że wrodzone wodniaki jądra występują u około 60% noworodków, częściej na prawym jądrze. U starszych chłopców wodniak jądra najczęściej spowodowany jest urazem mechanicznym, zaś u dorosłych jest to zazwyczaj następstwo ostrego lub przewlekłego zapalenia jąder lub najądrza, czasami rozwija się także w przebiegu nowotworów jądra.

Wodniak jądra – objawy

Wodniak jądra objawia się obecnością w mosznie miękkiego, elastycznego guza, w obrębie którego wyczuwalne jest jądro. Guz nie powoduje bólu, nie towarzyszą mu też żadne inne objawy. W wielu przypadkach wielkość wodniaka zmienia się w ciągu dnia – guz może powiększać się wieczorem, a zmniejszać po przespanej nocy.

Wodniak jądra u niemowlaka – co robić? Diagnostyka

W przypadku noworodków i starszych dzieci diagnostyką wodniaka jądra zajmuje się urolog dziecięcy. W zdecydowanej większości przypadków rozpoznanie można postawić już na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania palpacyjnego i wzrokowego zmiany. Podobnie jest z pacjentami dorosłymi, choć w takich sytuacjach konieczna jest także diagnostyka różnicowa w kierunku np. skrętu jądra oraz żylaków powrózka nasiennego. Dla potwierdzenia diagnozy u pacjentów w każdym wieku wykonuje się więc USG jąder – przygotowanie do tego badania nie jest w żaden sposób uciążliwe, jest ono całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Wodniak jądra – leczenie

Metody leczenia zależą od tego, w jakim wieku jest pacjent, u którego zdiagnozowany zostaje wodniak jądra. Niemowlę najczęściej pozostaje jedynie pod obserwacją lekarską, dorośli mężczyźni wymagają z kolei interwencji chirurgicznej.

  • Wodniak jądra – leczenie bezoperacyjne u dzieci

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych urologowi, do którego trafiają noworodki z podejrzeniem wodniaków, jest to, czy wodniak jądra może się wchłonąć. Otóż może, i dzieje się to w zdecydowanej większości przypadków – chłopcy do 12. miesiąca życia przeważnie pozostają tylko pod obserwacją lekarza, a zmiana samoistnie stopniowo ustępuje. Podobnie jest u chłopców starszych, u których wodniak jądra jest skutkiem urazów mechanicznych. Nie stosuje się już wykorzystywanych dawniej metod nakłuwania lub opróżniania wodniaków.

  • Wodniak jądra – obserwacja

Jeśli wodniak jądra u dziecka powiększa się lub nie zanika, a także u dorosłych mężczyzn jedyną metodą leczenia jest operacja. U pacjentów pediatrycznych polega ona na podwiązaniu przetrwałego wyrostka pochwowego otrzewnej z pozostawieniem otwartego kikuta dystalnego. U dorosłych nacina się skórę moszny, odsłania wodniaka, nacina jego worek i odsysa zawartość. Worek wodniaka pomniejsza się i odpowiednio zszywa. Ryzyko uszkodzenia jądra podczas leczenia operacyjnego jest bardzo niskie.

Wodniak jądra to często spotykana u chłopców nieprawidłowość, która nie powinna jednak budzić wielkich obaw ze strony rodziców, gdyż w większości przypadków ustępuje samoistnie. Oczywiście należy skonsultować ją z lekarzem – podobnie jak zmiany występujące u dorosłych mężczyzn, które wymagają leczenia operacyjnego.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:X59FFC5wR2UJ:https://docplayer.pl/62090720-Di-pp-os-1-66-wodniak-jadra.html&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/68661,wodniak-jadra-i-powrozka-nasiennego

Materiał partnera

Udostępnij