LifestylePoradnik

Czytanie książek korzyści – dlaczego dobrze jest czytać?

Czytanie książek korzyści – dlaczego dobrze jest czytać?

Czytać zawsze warto. Warto to robić w każdym wieku i traktować jak dwuwymiarową aktywność – rozrywkę i edukację zarazem. Czytanie książek korzyści nie ograniczają się jednak do zapewniania zabawy czy dostarczania informacji na różne tematy. Są one znacznie bardziej rozległe – dosłownie się nie kończą!

Rozwój wyobraźni

Książki pięknie rozbudzają wyobraźnię. Zmuszają umysł do wytwarzania obrazów i przedstawiania w głowie tego, co zostało spisane na kartce, a choć człowiek dorosły robi to intuicyjnie, dzieci muszą nauczyć się korzystać ze swojej wrodzonej wyobraźni i książki im w tym pomagają. Fantastycznie stymulują one zwłaszcza prawą półkulę. Pod ich wpływem można stać się nawet bardziej kreatywnym. A może nawet zainspirować się do tego, by samemu zostać pisarzem lub zająć się jeszcze inną dziedziną artystyczną – chociażby hobbystycznie.

Sposób na odprężenie

Umysł przeniesiony do świata fikcji, który rzeczywiście zostanie wciągnięty w jakąś fabułę, przestanie rozprawiać na temat przeżytych sytuacji w pracy, przyszłych zadań do wykonania czy prawdopodobnej kłótni z małżonkiem. Książki pozwalają przenieść się chociażby na tą krótką chwilę do zupełnie innej rzeczywistości. Pozwalają zapomnieć o tym, co prawdziwe, zapewniając umysłowi efekt totalnego oczyszczenia. Udowodniono, że już nawet kilkuminutowe posiedzenie z książką potrafi zmniejszyć poziom stresu o ponad połowę! Czytanie jest przy tym bardziej odprężające od spacerów czy nawet słuchania muzyki.

Nauka poprawnej polszczyzny

I to taka nauka, która odbywa się samodzielnie, której nie trzeba planować i na której nie trzeba jakoś intensywnie się skupiać. Ona odbywa się sama. Czytanie książek korzyści edukacyjne to właśnie takie naturalne rozszerzenie słownictwa i prosty sposób na opanowanie zasad interpunkcji czy ortografii – ogólnie rzecz biorąc podstawowych zasad poprawnej polszczyzny. Osoby, które czytają od najmłodszych lat, nie mają później problemów ani z napisaniem rozprawki, ani z wygłoszeniem krótkiej przemowy na wybrany temat. Swobodnie operują językiem polskim i nie popełniają przy tym większych błędów.

Zmiana światopoglądu

Nie wszystkie książki rozwijają, bo raczej nie robią tego niedzielne romanse, które wchłania się na raz, niczego z nich nie zapamiętując, jednakże większość czytelników z czasem zaczyna sięgać po coraz to bardziej ambitne pozycje, które potrafią już sporo namieszać w życiu. Pod ich wpływem można zapoznać się z nowymi punktami widzenia, a nawet zmienić swój światopogląd. Człowiek sam zmienia się pod ich wpływem. A zwykle są to jednak zmiany na lepsze.

Udostępnij