Poradnik

Cechy profesjonalnej sokowirówki dla gastronomii

Cechy profesjonalnej sokowirówki dla gastronomii

Gastronomia to branża, w której wydajność i jakość sprzętu mają kluczowe znaczenie. Sokowirówka gastronomiczna to jedno z tych urządzeń, które potrafi znacznie usprawnić proces przygotowywania posiłków i napojów w restauracjach, hotelach, kawiarniach czy barach. Ale czym właściwie charakteryzuje się dobra sokowirówka dla gastronomii? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto wziąć pod uwagę przy jej wyborze.

Sokowirówka gastronomiczna – czyli jaka?

Sokowirówka gastronomiczna to specjalistyczny sprzęt, który znajduje zastosowanie w profesjonalnej gastronomii – co oznacza, że wykorzystuje się ją w lokalach restauracyjnych, kawiarniach, barach czy też różnego rodzaju obiektach sezonowych. 

W odróżnieniu od sprzętu AGD do użytku domowego, gastronomiczne sokowirówki wyróżniają się znacznie lepszą wydajnością i trwałością – ich konstrukcje przystosowane zostały do intensywnej eksploatacji, a także radzenia sobie z różnymi składnikami (twarde warzywa). Sokowirówki dla gastronomii dostępne są ponadto w wariantach wysokoobrotowych. Takie modele stanowią niezbędne wręcz wyposażenie każdego lokalu specjalizującego się typowo w przygotowywaniu świeżo wyciskanych soków, mogą też okazać się przydatnymi w firmach cateringowych (oferujących diety pudełkowe czy diety sokowe).

W branży gastronomicznej liczy się każda minuta. Dlatego kluczowe jest, aby sokowirówka była łatwa w obsłudze i czyszczeniu. Modele z dużymi otworami wsadowymi pozwalają na wrzucanie całych owoców i warzyw, co znacznie skraca czas przygotowania soku. Dodatkowo możliwość łatwego demontażu i mycia poszczególnych części w zmywarce to ogromna zaleta i oszczędność czasu.

Wydajność sokowirówki przemysłowej

Sokowirówka przemysłowa, jako wariant sprzętu gastronomicznego, to profesjonalne urządzenie przeznaczone do wyjątkowo intensywnej pracy i przygotowywania większych ilości wyciskanych soków z owoców czy warzyw. Sprzęt tej kategorii musi pozostawać zatem niezwykle wydajny i trwały.

Wybierając możliwie najlepszą sokowirówkę przemysłową, należy brać pod uwagę jej parametry techniczne. Tu liczy się, przede wszystkim, moc silnika, która przewyższa standardowe modele (można przyjąć, że minimalną wartością powinno być 1000 W). Do tego konstrukcja sokowirówki przemysłowej pozwala zazwyczaj na jednorazowe przygotowanie większej ilości soku, ze składników w całości (bez konieczności ich wcześniejszego rozdrabniania).

Sprzęt gastronomiczny jest intensywnie wykorzystywany, dlatego musi być niezwykle trwały. Najlepsze sokowirówki przemysłowe są wykonane z wysokiej jakości materiałów takich, jak stal nierdzewna

Sokowirówka barowa – dla profesjonalisty

Kolejnym urządzeniem należącym do kategorii sokowirówek gastronomicznych jest sokowirówka barowa, czyli sprzęt wykorzystywany do przygotowywania koktajli i drinków na bazie świeżo wyciskanych soków, najczęściej owocowych.

Taki sprzęt może pracować z mniejszą mocą, bo i jego przeznaczenie jest nieco inne – jest inaczej eksploatowany i nie musi radzić sobie z twardymi składnikami – jako sokowirówka barmańska służy zwykle do wyciskania cytrusów czy „przecierania” podobnych, miękkich owoców.

Wszechstronność

W gastronomii liczy się możliwość przygotowania różnorodnych napojów. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wszechstronności i uniwersalnym przeznaczeniu, przy wyborze sokowirówki gastronomicznej warto zastanowić się nad modelem, który poradzi sobie zarówno z twardymi, jak i miękkimi owocami oraz warzywami. 

Przed dokonaniem zakupu koniecznie sprawdź również, w jaki sposób zbierane są pozostałości po składnikach (pulpa może trafiać do wbudowanego lub wyciąganego pojemnika), ponieważ wpływa to na sposób czyszczenia urządzenia po użyciu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij