Porady

Sposoby na uniknięcie stresu związanego z awarią samochodu na drodze

Sposoby na uniknięcie stresu związanego z awarią samochodu na drodze

Nowoczesne samochody osobowe to skomplikowane maszyny złożone z tysięcy części. Jedne są ważniejsze inne mniej, ale są też takie, których awaria skutkuje zatrzymaniem samochodu. Niezależnie od tego, czy zdarzyło ci się w takiej sytuacji znaleźć czy nie, to jesteśmy przekonani, że jesteś sobie w stanie wyobrazić, jak stresująca potrafi być taka awaria. 

Postanowiliśmy więc przygotować artykuł, w którym zawrzemy wskazówki pozwalające uniknąć stresu związanego z awarią samochodu na drodze. Doradzimy, co zrobić kiedy już się w takiej sytuacji znajdziesz i jak postępować z samochodem, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się tak poważnej awarii.

Assistance

Jeśli nie jesteś mechanikiem i nie potrafisz naprawić samochodu na poboczu, to w razie awarii na drodze najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. Niestety wezwanie lawety jest stosunkowo drogie. Przewiezienie uszkodzonego samochodu do warsztatu to koszt wynoszący przynajmniej 2,5 zł za każdy przejechany kilometr.

Dużo rozsądniejsze jest pomyślenie o tym już podczas wykupowania polisy OC. Dołożenie do niej assistance to koszt często nieprzekraczający 100 zł, a takie dodatkowe ubezpieczenie może uchronić cię przed sporymi kosztami.

Zakres ochrony zależy od konkretnego ubezpieczyciela i wykupionej polisy, ale najczęściej zawiera w sobie obsługę lawetą na terenie kraju, samochód zastępczy na czas naprawy czy nawet opłacenie hotelu w razie awarii daleko od domu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wykupienie assistance jest rozsądne, ale jeszcze rozsądniejsze jest poruszanie się w 100% sprawnym samochodem. Jeśli więc z twoją maszyną jest cokolwiek nie tak, to od razu zgłaszaj się do mechanika. Szczególnie że obecnie części samochodowe przez internet można kupić naprawdę tanio.

Naszym zdaniem lepiej wydać pieniądze na nowe części zawczasu, niż czekać, aż uszkodzenia się skumulują i staną się na tyle poważne, że dalsza jazda będzie niemożliwa a nieunikniona naprawa droższa.

 

Udostępnij