Poradnik

Czy warto pić kawę szybko?

Czy warto pić kawę szybko?

Spiesząc się do pracy, w pośpiechu pijesz kawę? Zdarza ci się pić ją w ciągu dnia „duszkiem”? Okazuje się, że są to duże błędy. Racząc się w ten sposób małą czarną, wiele tracisz – i to niezależnie od tego, czy pijesz espresso, cappuccino czy klasyczną kawę z ekspresu. Oto jak warto pić ten aromatyczny napój, aby zasłużyć na miano wytrawnego kawosza!

Jak kofeina wpływa na organizm?

Za to, czy jesteś pełen energii, czy ospały i senny, odpowiada określony nukleotyd – adenozyna. Jest ona skutkiem ubocznym pracy układu nerwowego – jej stężenie w organizmie stopniowo wzrasta od momentu przebudzenia się. Po kilku godzinach od wstania z łóżka może być jej już naprawdę dużo, co skutkuje uczuciem zmęczenia. Wtedy organizm, a zwłaszcza mózg, zwalniają swoje „obroty”.

Właśnie w takiej sytuacji przydaje się zastrzyk kofeiny. Łączy się ona z adenozyną, neutralizuje jej działanie i odsuwa w czasie pojawienie się uczucia ospałości, znużenia. Kofeina utrzymuje się w organizmie od 4 do 6 godzin – w tym czasie wspomaga koncentrację, procesy myślowe. Jednak po kilku godzinach organizm pozbywa się jej.

Dlaczego nie warto spieszyć się, pijąc kawę?

Im wolniej będziesz pić kawę, tym dłużej będziesz dostarczał organizmowi kolejnych, małych porcji kofeiny. Tym samym będzie ona dłużej wspierała twoją koncentrację. Jeśli jednorazowo przyjmiesz dużą dawkę kofeiny, to możesz znów stać się senny i ospały już za 4 godziny. Jednak picie kawy małymi łyczkami, sączenie jej, ma także inne zalety.

Co jeszcze tracisz, pijąc kawę szybko?

Nawet jeśli kawę pijesz raczej z przyzwyczajenia, nie celebrujesz porannej małej czarnej, nie jesteś specjalistą od jej parzenia, warto, abyś spróbował kosztować jej małymi łyczkami:

  • picie espresso

Wbrew pozorom picie tej wyjątkowo mocnej kawy podawanej w małej filiżance nie powinno trwać kilku chwil. W dobry kawiarniach jest ona podawana ze szklanką wody. W ten sposób można przepłukiwać usta przed każdy kolejnym łykiem espresso. Powolne sączenie tej kawy pozwala odkryć bogactwo jej smaków – zwłaszcza jeśli jest zaparzona przez dobrego baristę;

  • picie klasycznej małej czarnej

Ziarna kawy pochodzą z rozmaitych zakątków świata, a kawowce są uprawiane w różnych warunkach. Dlatego nieco uważniej smakując kawę, poświęcając na to więcej czasu, możesz zacząć czuć różnice pomiędzy jej poszczególnymi odmianami – to pierwszy krok do tego, aby stać się prawdziwym kawoszem!

  • kawy mleczne i smakowe

Przygotowanie cappuccino z puszystą, smaczną mleczną pianką wymaga czasu. Natomiast mała czarna – np. kawa w kapsułkach o aromacie kokosa czy wanilii – jest wręcz stworzona do tego, aby się nią delektować. Kosztowaniu takich kawowych rarytasów zdecydowanie nie służy pośpiech.

Czy dobrą kawę można przygotować szybko?

To, że będziesz długo sączył małą czarną, nie musi oznaczać, że jej przygotowanie musi być czasochłonne. Możesz do tego wykorzystać kawę w kapsułkach – o której dowiesz się więcej z https://www.nespresso.com/pl/pl/order/capsules/original – i nowoczesne spieniacze do mleka. Istnieje cały szereg akcesoriów, ekspresów, za pomocą których przygotujesz napój jak prawdziwy barista!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij